německo

2022

Po několikaletém útlumu se letos vrátilo Mistrovství Německa, a to jen díky promotérce Síně Willmann, která vrátila tento seriál na pomyslný vrchol národních závodů v Evropě. Dokazuje to i účast celkem 57 jezdců včetně Mistrů Evropy, což je účast opravdu vysoká. Celkem se odjelo 6 závodů, a to na pískových i tvrdých tratích. Všech závodů se také účastnili naši jezdci. Zdeněk Poláček, který se již několikrát v minulosti mistrovství Německa účastnil a Václav Křenek, pro kterého to byla premiérová sezóna v tomto seriálu, a zároveň se poprvé postavil na písečné tratě.

HÄNCHEN

18. 4. 2022

První závod celé sezóny odstartoval na pískové trati v Hänchenu a prověřil tak naše jezdce a jejich stroje. 

Vaškův stroj bohužel nebylo možné připravit na první jízdu, a tak i přes veškerou snahu mechaniků do této jízdy nenastoupil. Zdeněk naopak ukázal, že i když na písku již několik let nejel, tak dokáže bojovat a vyjel si 11. místo v první jízdě. 

Do druhé jízdy nastoupili oba jezdci, ale Vašek jakoby si vybral černého Petra, když ho ze závodu vyřadil zlomený čep. Zdeněk ukázal opět solidní jízdu a dojel si pro 10. místo.

Celkově Zdeněk odstartoval sezónu na 9. místě a Vašek na 24. místě.

Přehrát video

WRIEZEN

1. 5. 2022

Na písku se konal i druhý závod, a to na traťi ve Wriezenu. 

Hned při prvním startu měl Zdeněk kolizi s několika jezdci a po pádu tak do závodu vyrážel mezi posledními. Dokázal však zatáhnout a dojet si pro 11. místo v cíli. Vašek se zasekl hned v úvodu jízdy a závod z technických důvodů nedokončil. 

Druhá jízda začala pro oba jezdce lépe, Vašek si dojel pro 12. místo, což při teprve druhém závodě na písku není špatný výsledek! Zdeněk odstartoval  na 2. místě, ale ke konci závodu musel kvůli technické závadě zpomalit a dokroužil si pro 20. místo. 

Celkově tak Zdeněk skončil na 17. místě před Vaškem, který obsadil 18. místo.

Přehrát video

GEISLEDEN

15. 5. 2022

Třetí závod mistrovství Německa se odehrál na trati v Geisledenu, která byla konečně prví tvrdou tratí v seriálu. Tato trať je specifická především svým umístěním uprostřed obce, a tak se zde jezdí vždy pouze jeden závod za rok, jinak je trať kompletně uzavřena. 

Již od rána bylo na obou jezdcích znát, že tvrdá trať oběma svědčí. Zdeněk sice neměl nejlepší start, dokázal se však probojovat na 4. místo v cíli. Vašek dokázal naopak odstartovat vepředu a udržet si tak 9. místo. 

V druhé jízdě musel Vašek zastavit v depu pro mechaniky, a tak z toho nakonec bylo 24. místo. Zdeněk opět nedokázal odstartovat tak, jak jsme u něj zvyklí, a tak musel svou pozici opět dohánět odzadu. Nakonec se mu podařilo dostat na 7. místo v cíli. 

Pro Zdeňka to nakonec znamenalo celkové 6. místo a Vaška 15.

Přehrát video

REUTLINGEN

26. 6. 2022

Do druhé poloviny seriálu jezdce přivítala tvrdá trať v Reutlingenu. Pro Zdeňka to byl také návrat na trať, kde již v minulosti dokázal získat pódiové umístění.

Dokonce hned po startu první jízdy se zdálo, že by mohl Zdeněk opět útočit na pódiové umístění. Ještě před koncem prvního kola se však střetl s jiným jezdcem a závod tak absolvoval ze zadních pozic. Nakonec se mu podařilo dotáhnout až na 7. místo. Vašek stejně jako v předchozím závodě dobře odstartoval a přidal tak do seriálu další cenné body za 9. místo. 

I do druhé jízdy oba odstartovali výborně a i přesto, že Zdeněk nedokázal udržet 2. místo, cílem projel jako 3. Vašek také dokázal zatáhnout a dojet si tak pro 8. místo, což je prozatím jeho nejlepší výsledek! 

Celkově nakonec bral Zdeněk 4. místo před Vaškem, který si vyjel 10. pozici.

AUFENAU

17. 7. 2022

Předposlední závod, který byl zároveň posledním na tvrdé traťi v Aufenau, nedopadl po úspěchu v Reutlingenu tak, jak bychom si přáli, ačkoli to pro oba jezdce vypadalo velice slibně. 

Vašek bohužel odstupoval z 9. místa přibližně 3 kola před koncem jízdy z technických důvodů. Zdeněk musel v 5. kole zpomalit, a nakonec i zastavit kvůli zadřené zadní brzdě. Ze 4. místa se tak propadl na nebodované 22. místo. 

Vaškovi se podařilo druhou jízdu dokončit, avšak po pádu vypadl z TOP 10 a dojel si tak pro 12. místo. Zdeněk opět bojoval o přední pozice, avšak letící kámen mu urazil přední brzdu a byl tak nucen ze závodu odstoupit. 

Celkově tak bral Vašek 16. a Zdeněk 26. místo.

DOLLE

14. 8. 2022

Dolle nás přivítalo do posledního závodu mistrovství Německa písčitou tratí. Celý závod doprovázelo srpnové vedro a s tím spojené silné prašno. Ještě v týdnu před závodem pořadatel uvažoval o zrušení závodu právě kvůli velkému suchu. Nakonec se počasí uvolnilo a na trať zapršelo. I přesto byla do prvních jízd trať velice suchá. 

V té první si Vašek opět vybíral smůlu, když závod nedokončil. Zdeněk se tentokrát závodem doslova protrápil na 9. místo. 

O to horší byla druhá jízda, která na velice náročné trati a ve velkém dusnu dala zabrat i těm nejlepším! Vašek bohužel zakončil tuto sérii smolně a nedojel ani tuto jízdu. Velká únava a trápení bylo znát i na Zdeňkovi, který si dokroužil pro 10 místo.

Celkem tak naposledy bral Zdeněk 9. místo a Vašek bohužel 24. místo.

Německo

2022

Ačkoli Zdeňka a především pak Vaška doprovázely technické problémy a pády, nevzdali se a bojovali o každý bod, pozici i metr na trati!

Zdeněk si letos vyjel celkové 7. místo, což je prozatím jeho nejlepší výsledek v tomto seriálu. Pro Vaška to i tak nakonec dopadlo 16. místem.

Zdeněk:
,,Jsem rád, že se Německo vrátilo zpět v podobě a síle na jakou jsme od roku 2012 rádi jezdili! Sína připravila zajímavý seriál, který kombinoval písek a tvrdo, což bylo pro mne velice zajímavé a zábavné. O to větší má můj obdiv, že dokáže připravit takový seriál, a k tomu se s námi postavit na startovní rošt! Těším se, co nás čeká v příští sezóně!“

Vašek:
,,V této sezóně jsem se zúčastnil mistrovství Německa. I přestože mě doprovázela smůla, nakonec ji hodnotím kladně. Líbila se mi různorodost tratí a konkurence soupeřů. V příští sezóně bych se chtěl znovu zúčasnit..

Rádi bychom poděkovali všem partnerům, fanouškům a rodinám! Především obrovské díky patří mechanikům!

Jaroslav Poláček     |     Václav Křenek     |     Jiří Křenek

Text:     Jaroslav Míka
Videa:     Push2Film
Foto:     MSC Hänchen, MC Wriezen, Kateřina Bělohradová, 404 Photo, SG Fotografie, Jiří Křenek